Skip to content

924 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1876

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2014

Property Information

Block20104
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
27%
Improvement Value:$55,200
73%
Total Assessment$75,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,397+4.2%
2024$4,220+0.3%
2023$4,209+0.3%
2022$4,196+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 6038, Page 947

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5473, Page 21

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4584, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1876