Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
809-813 Genesee St
Trenton, NJ 08610
Vacant Land
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 5, 1996
Property Information
Block20105
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$27,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$27,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,589 | +4.2% |
| 2024 | $1,525 | +0.3% |
| 2023 | $1,522 | +0.3% |
| 2022 | $1,517 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.