Skip to content

1238-1246 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 2010
Commercial

Last Sale Price
$46,300
Last Sale Date
Jul 1, 1997

Property Information

Block20107
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,360
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
81%
Improvement Value:$21,300
19%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+4.2%
2024$6,263+0.3%
2023$6,247+0.3%
2022$6,227+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$46,300
DeedBook 3224, Page 26