Skip to content

1208 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block20107
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB1S 986 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
45%
Improvement Value:$52,600
55%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,534+4.2%
2024$5,311+0.3%
2023$5,298+0.3%
2022$5,280+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft993DeedBook 6443, Page 1893Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$81,900

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 6306, Page 429Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5249, Page 114

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 2981, Page 217