Skip to content

143-149 E State St

Trenton, NJ 08608

Other Exempt

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Feb 14, 2005

Property Information

Block201
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
Description12SB 146648
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,600
3%
Improvement Value:$14,192,400
97%
Total Assessment$14,598,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$38,778+2.2%
2008$37,946+1.0%
2007$37,575+1.0%
2006$37,205
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,500,000
DeedBook 4985, Page 258