Skip to content

313 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1896

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block20206
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
25%
Improvement Value:$68,700
75%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+4.2%
2024$5,099+0.3%
2023$5,087+0.3%
2022$5,070+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5567, Page 118

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 2342, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1896