Skip to content

1410 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 22, 2002

Property Information

Block20207
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage786
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
39%
Improvement Value:$26,000
61%
Total Assessment$42,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,471+4.2%
2024$2,372+0.3%
2023$2,366+0.3%
2022$2,358+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4300, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1900