Skip to content

1508-1510 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2009

Property Information

Block20208
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
20%
Improvement Value:$66,000
80%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,786+4.2%
2024$4,593+0.3%
2023$4,581+0.3%
2022$4,566+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3753, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1897