Skip to content

1542 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$36,050
Last Sale Date
Apr 15, 2009

Property Information

Block20208
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
35%
Improvement Value:$30,800
65%
Total Assessment$47,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,755+4.2%
2024$2,644+0.3%
2023$2,638+0.3%
2022$2,629+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$36,050
DeedBook 5994, Page 876

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4898, Page 95

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 2537, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1920