Skip to content

433 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1924

Last Sale Price
$114,893
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block20405
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
33%
Improvement Value:$42,000
67%
Total Assessment$62,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,649+4.2%
2024$3,502+0.3%
2023$3,493+0.3%
2022$3,482+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$114,893
DeedBook 5514, Page 297

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4428, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1924