Skip to content

1722 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1917

Last Sale Price
$67,205
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block20408
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
31%
Improvement Value:$40,700
69%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,423+4.2%
2024$3,285+0.3%
2023$3,276+0.3%
2022$3,266+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$67,205

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 6318, Page 169Recorded2/22/2018

Property Sale

Sale
$42,199

From:

To:

Sq Ft1,143DeedBook 6179, Page 476Recorded9/23/2013

Property Sale

SaleMulti
$43,559
DeedBook 3906, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1917