Skip to content

1732 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$58,200
Last Sale Date
Aug 2, 2012

Property Information

Block20408
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionCB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
33%
Improvement Value:$34,400
67%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,959+4.2%
2024$2,839+0.3%
2023$2,832+0.3%
2022$2,823+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,200
DeedBook 6154, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1900