Skip to content

414 Ashmore Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block20502
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
23%
Improvement Value:$33,800
77%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,547+4.2%
2024$2,444+0.3%
2023$2,438+0.3%
2022$2,430+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 6152, Page 1486

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 6145, Page 1666

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5710, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1900