Skip to content

119 Dayton St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block20002
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage861
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
21%
Improvement Value:$32,800
79%
Total Assessment$41,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,396+4.2%
2024$2,299+0.3%
2023$2,293+0.3%
2022$2,286+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6232, Page 375Recorded10/27/2015

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910