Skip to content

421 Morris Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block20504
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
22%
Improvement Value:$36,800
78%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,750+4.2%
2024$2,639+0.3%
2023$2,632+0.3%
2022$2,624+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4115, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1900