Skip to content

415 Morris Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block20504
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
25%
Improvement Value:$32,900
75%
Total Assessment$43,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,529+4.2%
2024$2,427+0.3%
2023$2,421+0.3%
2022$2,413+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 6351, Page 1227Recorded12/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900