Skip to content

659 Franklin St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block20506
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
23%
Improvement Value:$37,300
77%
Total Assessment$48,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,802+4.2%
2024$2,689+0.3%
2023$2,682+0.3%
2022$2,673+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6420, Page 1002Recorded11/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900