Skip to content

316 Hewitt St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block19601
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
19%
Improvement Value:$37,800
81%
Total Assessment$46,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,721+4.2%
2024$2,611+0.3%
2023$2,604+0.3%
2022$2,596+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,352DeedBook 6539, Page 1612Recorded11/2/2023

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,352DeedBook 6521, Page 1Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$53,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 6343, Page 873Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4578, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1900