Skip to content

240 Ashmore Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Dec 27, 2003

Property Information

Block20602
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
32%
Improvement Value:$22,900
68%
Total Assessment$33,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,943+4.2%
2024$1,865+0.3%
2023$1,860+0.3%
2022$1,854+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4757, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1900