Skip to content

87 West St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$31,600
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block20605
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
22%
Improvement Value:$35,000
78%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+4.2%
2024$2,505+0.3%
2023$2,499+0.3%
2022$2,491+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$31,600
DeedBook 6254, Page 482

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4391, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1920