Skip to content

244 Cummings Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1867

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block20703
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
24%
Improvement Value:$32,000
76%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,442+4.2%
2024$2,344+0.3%
2023$2,338+0.3%
2022$2,330+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,190DeedBook 6455, Page 1190Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5132, Page 170

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 3139, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1867