Skip to content

254 Cummings Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block20703
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,800
19%
Improvement Value:$42,000
81%
Total Assessment$51,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,005+4.2%
2024$2,884+0.3%
2023$2,876+0.3%
2022$2,867+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6348, Page 1098Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 6139, Page 580

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4765, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1900