Skip to content

422 Emory Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1889

Last Sale Price
$126,690
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block20802
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,800
18%
Improvement Value:$53,700
82%
Total Assessment$65,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+4.2%
2024$3,646+0.3%
2023$3,637+0.3%
2022$3,625+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,690
DeedBook 5435, Page 64

Property Sale

Sale
$78,100
DeedBook 5161, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1889