Skip to content

731 Roebling Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Feb 24, 2015

Property Information

Block20802
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
26%
Improvement Value:$29,500
74%
Total Assessment$39,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,297+4.2%
2024$2,205+0.3%
2023$2,199+0.3%
2022$2,192+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6218, Page 322Recorded5/13/2015

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6212, Page 930Recorded2/13/2015

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6207, Page 119Recorded11/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920