Skip to content

522 Emory Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950

Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block20904
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,765
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
34%
Improvement Value:$80,500
66%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,077+4.2%
2024$6,792+0.3%
2023$6,775+0.3%
2022$6,753+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950