Skip to content

508 Emory Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1904

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block20904
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
18%
Improvement Value:$49,500
82%
Total Assessment$60,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,492+4.2%
2024$3,351+33.5%
2023$2,510+0.3%
2022$2,502+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$109,000
Sq Ft1,484DeedBook 6483, Page 229Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5097, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1904