Skip to content

533 Emory AveTrenton, NJ 08611

Built 1890

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block20905
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
21%
Improvement Value:$44,400
79%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,249+4.2%
2024$3,118+0.3%
2023$3,110+0.3%
2022$3,100+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5775, Page 111

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4243, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1890