Skip to content

559 Emory AveTrenton, NJ 08611

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block20905
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB 4346 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,387
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
20%
Improvement Value:$164,600
80%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,938+4.2%
2024$11,457+0.3%
2023$11,428+0.3%
2022$11,391+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5893, Page 80

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3723, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1890