Skip to content

525 Emory AveTrenton, NJ 08611

Built 1890

Last Sale Price
$67,200
Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block20905
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
16%
Improvement Value:$60,900
84%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,206+4.2%
2024$4,036+0.3%
2023$4,026+0.3%
2022$4,013+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,200
DeedBook 4242, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1890