Skip to content

629 William St

Trenton, NJ 08611

Built 1916

Last Sale Price
$120,800
Last Sale Date
Oct 4, 2006

Property Information

Block21001
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
32%
Improvement Value:$45,900
68%
Total Assessment$67,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,916+4.2%
2024$3,758+0.3%
2023$3,748+0.3%
2022$3,736+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,800
DeedBook 5497, Page 205

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 2855, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1916