Skip to content

609 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1916

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block21001
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
25%
Improvement Value:$77,200
75%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,952+4.2%
2024$5,712+0.3%
2023$5,697+0.3%
2022$5,679+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft1,776DeedBook 6445, Page 428Recorded6/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 6030, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1916