Skip to content

1800 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1908

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 21, 2000

Property Information

Block21003
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,189
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
16%
Improvement Value:$99,100
84%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,810+4.2%
2024$6,536+0.3%
2023$6,519+0.3%
2022$6,498+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3956, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1908