Skip to content

1944 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1905

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block21004
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
17%
Improvement Value:$101,100
83%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+4.2%
2024$6,781+0.3%
2023$6,764+0.3%
2022$6,742+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,978DeedBook 6531, Page 753Recorded8/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1905