Skip to content

1078 Lalor St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block21013
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
4%
Improvement Value:$191,700
96%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,667+4.2%
2024$13,116+196.7%
2023$4,420+0.3%
2022$4,406+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,100DeedBook 6488, Page 1459Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$166,000
Sq Ft2,100DeedBook 6465, Page 1838Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2372, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1910