Skip to content

1915 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1914

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Apr 5, 2005

Property Information

Block21006
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
27%
Improvement Value:$47,600
73%
Total Assessment$64,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,765+4.2%
2024$3,613+0.3%
2023$3,604+0.3%
2022$3,592+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5055, Page 63

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4425, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1914