Skip to content

242 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 17, 2006

Property Information

Block2103
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
18%
Improvement Value:$26,400
82%
Total Assessment$32,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,868+4.2%
2024$1,793+0.3%
2023$1,788+0.3%
2022$1,782+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5452, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1887