Skip to content

261 Church St

Trenton, NJ 08618

Built 1886

Last Sale Price
$1,500
Last Sale Date
Sep 19, 1979

Property Information

Block2103
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
22%
Improvement Value:$19,100
78%
Total Assessment$24,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,165+5.1%
2024$1,108+0.3%
2023$1,105+0.4%
2022$1,101+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1886