Skip to content

701 Woodland St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2005

Property Information

Block21105
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
30%
Improvement Value:$50,200
70%
Total Assessment$71,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,159+4.2%
2024$3,992+0.3%
2023$3,982+0.3%
2022$3,969+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,300
DeedBook 4098, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1910