Skip to content

709 Woodland St

Trenton, NJ 08610

Built 1886

Last Sale Price
$35,500
Last Sale Date
Jun 14, 2016

Property Information

Block21105
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
38%
Improvement Value:$35,900
62%
Total Assessment$57,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,359+4.2%
2024$3,223+0.3%
2023$3,215+0.3%
2022$3,205+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,500

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6253, Page 1263Recorded6/24/2016

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4667, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1886