Skip to content

732 Franklin St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block21202
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
27%
Improvement Value:$50,300
73%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,008+4.2%
2024$3,847+0.3%
2023$3,837+0.3%
2022$3,825+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5206, Page 276

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4078, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1920