Skip to content

1156 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1910

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Dec 23, 2005

Property Information

Block29306
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
10%
Improvement Value:$54,800
90%
Total Assessment$60,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,533+4.2%
2024$3,390+0.3%
2023$3,382+0.3%
2022$3,371+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 5280, Page 141

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5000, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1910