Skip to content

1037 Liberty St

Trenton, NJ 08611

Built 1907

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block21205
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
34%
Improvement Value:$33,000
66%
Total Assessment$49,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,883+4.2%
2024$2,767+0.3%
2023$2,760+0.3%
2022$2,751+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,558DeedBook 6519, Page 699Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 6391, Page 1499

Property Sale

Sale
$47,500
Sq Ft1,194DeedBook 6391, Page 1499Recorded12/27/2019

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5315, Page 174

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4505, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1907