Skip to content

922 Franklin St

Trenton, NJ 08611

Built 1925

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 12, 2005

Property Information

Block21302
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
30%
Improvement Value:$44,100
70%
Total Assessment$63,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,666+4.2%
2024$3,518+0.3%
2023$3,510+0.3%
2022$3,498+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5181, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 3573, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1925