Skip to content

229 Howell St

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block21306
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
37%
Improvement Value:$36,200
63%
Total Assessment$57,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,341+4.2%
2024$3,207+0.3%
2023$3,199+0.3%
2022$3,188+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
Sq Ft1,104DeedBook 6385, Page 1881Recorded10/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1926