Skip to content

58 Poplar St

Trenton, NJ 08638

Built 1876

Last Sale Price
$8,556
Last Sale Date
Mar 15, 2001

Property Information

Block21401
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,800
10%
Improvement Value:$24,400
90%
Total Assessment$27,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,578+4.2%
2024$1,514+0.3%
2023$1,510+0.3%
2022$1,506+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$8,556
DeedBook 4039, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1876