Skip to content

32 Hart Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1856

Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block21403
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
7%
Improvement Value:$42,400
93%
Total Assessment$45,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,532+0.3%
2022$2,524+1.6%
2021$2,483+4.5%
2020$2,377+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6448, Page 687

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 2512, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1856