Skip to content

52 Hart Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1871

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block21403
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
11%
Improvement Value:$25,300
89%
Total Assessment$28,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,653+4.2%
2024$1,587+0.3%
2023$1,583+0.3%
2022$1,577+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5254, Page 8

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4999, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1871