Skip to content

38 Dickinson St

Trenton, NJ 08638

Built 1891

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
May 18, 2016

Property Information

Block21905
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,300
10%
Improvement Value:$29,700
90%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,914+4.2%
2024$1,837+0.3%
2023$1,832+0.3%
2022$1,827+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6250, Page 1685Recorded5/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 3092, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1891