Skip to content

120 Sherman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1892

Last Sale Price
$11,175
Last Sale Date
May 5, 1994

Property Information

Block21601
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
19%
Improvement Value:$20,900
81%
Total Assessment$25,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,497+4.2%
2024$1,436+0.3%
2023$1,433+0.3%
2022$1,428+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$11,175
DeedBook 2834, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1892