Skip to content

131 Taylor St

Trenton, NJ 08638

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block21906
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,600
10%
Improvement Value:$23,400
90%
Total Assessment$26,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,508+4.2%
2024$1,447+0.3%
2023$1,444+0.3%
2022$1,439+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$56,923
Sq Ft924DeedBook 6508, Page 312Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$20,450
DeedBook 6043, Page 174

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 4910, Page 108

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910